Autor: Paul Dukes
Rating:
Editura: ALL
Anul apariţiei: 2009
Traducător: Gabriel Tudor
451 pagini
ISBN: 978-973-571-762-9 (ediţia în limba engleză)
Pentru o carte care acoperă mai mult de 1000 de ani de istorie, această ediţie revizuită a Istoriei Rusiei oferă o privire de ansamblu asupra trecutului uneia dintre cele mai mari puteri ale lumii. Încercând să răspundă întrebării dacă e posibil ca Rusia să fie capabilă de democraţie, economie liberă şi de o ideologie pluralistă, autorul analizează subiectele luând în considerare aspectele politice, social-economice şi culturale, cât şi o abordare comparativă a fiecărei perioade, cu grija respectării ordinii cronologice.
Împărţirea volumului în trei secţiuni – medievală, modernă şi contemporană – a avut ca punct de plecare acordul general care spune că istoria urmează un şablon general decât să fie divizată în evenimente unice, de sine stătătoare. (more…)
Autor: Iuri Andruhovici
Rating:
Editura: ALL
Anul apariţiei: 2009
Traducător: Dragoş Dinulescu
246 pagini
ISBN:978-973-724-250-1
Iuri Andruhovici este una din figurile cele mai controversate ale literaturii ucrainiene, cunoscut pentru opiniile sale ucrainofile şi apărător al limbii ucrainiene. În 1985, a înfiinţat alături de alţi doi colegi grupul poetic Bu-Ba-Bu care şi-a exercitat influenţa asupra scenei literare din Ucraina. Poezia experimentală caracterizată de burlesc, bufonerie şi satiră reprezenta punctul de vedere al celor trei împotriva realităţii socialiste.
Moscoviada se bazează pe observaţiile pe care autorul le-a făcut în timp ce a stat la Institutul Gorki din Moscova între 1989 şi 1991 şi prezintă cântecul de lebădă al Uniunii Sovietice. Activismul literar al lui Andruhovici, înfăţişat în toate romanele sale, reflectă preocuparea autorului pentru poziţia geografică şi culturală a ţării sale natale, un pământ necunoscut Occidentului, cu o limbă pe care el o consideră în pericol de a dispărea. (more…)
Autor: Mircea Cărtărescu
Rating:
Editura: Humanitas şi Gazeta Sporturilor
Anul apariţiei: 2009
Traducător: Sorin Paliga
571 pagini
ISBN:978-973-50-2588-5
„Pentru că nu puteam sta să citesc chiar tot timpul şi pentru că dacă nu ieşeam la aer aveam noaptea sufocări şi coşmaruri, ieşeam să mă plimb zilnic, înainte de căderea serii. O luam pe Galaţi şi Domniţa Ruxandra, ajungeam în piaţa Galaţi şi mă înfundam apoi pe străduţele tăcute şi aurii de dincolo de strada Toamnei, până înspre Moşilor. Priveam casele bătrâneşti, cu balcoane sub formă de alveolă periculos suspendată deasupra străzii, cu stucaturi, ciubuce şi mascaroane, cu atlaşi de ipsos muced sub arcade”.
Cei mai mulţi dintre voi aţi citit probabil măcar una din cărţile lui Mircea Cărtărescu. Din cele două pe care le-am încercat eu, Visul (titlul iniţial al acestei cărţi) l-am savurat cel mai mult. Descrierile Bucureştiului fac din Cărtărescu un îndrăgostit iremediabil de urbea noastră prăfuită, dar care are uneori sclipiri aproape consternante. Vă veţi lăsa purtaţi fără împotrivire printr-un univers populat de magherniţe cu cai, fetiţe în rochii albastre, culoare subterane comunicând cu muzeul Antipa, colorate şi fantasmagorice. (more…)
Autor: Malcolm Gladwell
Subtitlu: Povestea succesului
Rating:
Editura: Publica
Anul apariţiei: 2009
Traducător: Cătălin Georgescu
271 pagini
ISBN: 978-973-7931-14-2
“We’ve been looking at tall trees, and I think we should have been looking at the forest”.
Excepţionalii este o poveste despre succes, dar nu una care să explice ascensiunea individului aşa cum e ea descrisă în biografii şi filmele care se realizează în fiecare an la Hollywood: nu e vorba despre eroul care se naşte în condiţii precare şi trebuie să lupte împotriva sistemului pentru a arăta cât de talentat şi inteligent e el. Sau dacă este vorba despre aşa ceva, atunci acest aspect este departe de a fi cel care primează. Ce ne spune Gladwell aici este că, de fapt, „oamenii nu se ridică din nimic”, ci că preiau lucruri de la părinţi sau mentori.
Prima parte a cărţii, numită Oportunitate, priveşte succesul nu numai din perspectiva talentului, abilităţile naturale nu conduc neapărat spre o carieră înfloritoare. (more…)
Subtitlu: Pentru serile de iarnă
Repovestite de: Caitlin Matthews
Ilustraţii de Helen Cann
Rating:
Editura: Vellant
Anul apariţiei: 2008
Traducător: Andreea Stănescu
96 pagini
ISBN: 978-973-88758-0-7
Mi se întâmplă ca, de fiecare dată când citesc cărţi pentru copii, să am impresia că ele sunt poate mult mai adecvate pentru adulţi: copiii sunt deja inocenţi (cei mai mici, oricum) şi nu au nevoie să li se spună ce frumoasă e lumea în care s-au născut. Oamenilor mari, în schimb, le-ar fi de mare trebuinţă să li se readucă aminte.
Poveşti la gura sobei conţine 8 poveşti din Scoţia, Rusia, Austria, Cehia şi Canada, ilustraţii foarte atrăgătoare, care îndeamnă la visat, şi chiar dacă nu le-am citit lângă o sobă duduindă, ci doar la adăpostul plapumei mele banale, m-au încântat nespus. Sunt poveşti despre Halloween, despre prima zăpadă, de Crăciun, de Anul Nou şi, la final, despre venirea primăverii; poveşti care vorbesc despre prietenie, bunătate, dragoste, dar şi sărăcie şi moarte.
Iti place de noi? Daca da, ne poti ajuta promovand bookblog pe blogul sau site-ul tau. AICI poti gasi cateva bannere si codurile pe care le poti copia in tema blogului tau.