Esti aici: bookblog.ro » Anunturi » Top 30 bloguri de cultură româneşti
Top 30 bloguri de cultură româneşti
Existau mai multe topuri de autoritate Technorati facute, insa generale, pe toate domeniile. Asa ca ne-am gandit sa facem noi unul, pentru zona de cultura. Sunt doua lucruri importante de retinut inainte de a va arunca o privire pe lista.
Datele sunt publice
1. Datele pe baza carora e realizat topul sunt publice. Adica topul nu reprezinta parerea noastra, e bazat pe niste date existente. Noi pur si simplu am alcatuit o lista de bloguri, am adunat la un loc scorurile Technorati si am alcatuit acest top30. Aceste date sunt publice pentru fiecare blog in parte pe www.technorati.com.
Un top de notorietate
2. Scorul acordat de Technorati.com este bazat pe numarul de linkuri pe care fiecare blog le are catre el. Mai exact, daca exista 3 alte bloguri care au link catre blogul tau, obtii o “Autoritate Technorati” (Scor) de 3. Asadar, in ciuda cuvantului “autoritate”, topul e mai degraba unul care reflecta notorietatea blogurilor. In orice caz, pozitia in acest top nu spune prea multe despre calitatea unui blog decat, cel mult, faptul ca unui numar de X bloggeri li s-a parut ca merita recomandat.
[TABLE=3]
*datele sunt valabile la data de 07 august 2008.
Ajutati-ne sa completam lista
Si o ultima rugaminte. Am analizat si pus in clasament cam 160 de bloguri “de cultura”, pentru a vedea care sunt cele din top30. Sigur, termenul e discutabil. Le-am ales pe cele pe care mare parte din continut este despre carti, bloguri de scriitori sau poeti, cateva bloguri dedicate unor romane aparute sau in curs de aparitie si alte cateva despre care ni s-a parut noua ca ar mai putea fi incadrate la “cultura”.
Cu toate astea, e foarte posibil sa ne fi scapat cateva bloguri. Rugamintea este sa ne ajutati sa completam lista. Daca stiti sau aveti un blog care ar putea fi incadrat la cultura, lasati adresa in comentariile de la acest post. Noi vom verifica scorul Technorati si vom adauga blogul in lista.
Topul a fost realizat de Iulia Nalatan, noua membra a echipei bookblog.ro.

.























[...] Pe baza Technorati. Un top alcatuit de bookblog.ro: [Top 30 bloguri de cultura romanesti] [...]
[...] OctavianPaler.ro e clasat pe locul 11 in topul blogurilor de cultura din Romania, pe baza scorului Technorati. Va multumim, inseamna ca nu facem asta degeaba si din ce in ce mai multa lume incepe sa ia contact cu opera maestrului Octavian Paler. [...]
[...] SchimbdeCarti.ro se claseaza pe locul 3 in topul blogurilor de cultura din Romania, conform Technorati. Topul complet pe bookblog.ro [...]
V-a scapat acest minunat blog, care de altfel a luat si un premiu recent, cred:
http://muzica-etc.blogspot.com/
Un blog despre ratiune, stiinta si religie nu poate fi considerat de cultura?
http://the-lucifer-principle.blogspot.com/
anonimus, mmm, nu prea. mie imi place blogul si-l citesc zilnic, dar nu l-as baga la cultura.
ce tare, e si cdg in top!
[...] Suntem pe locul 12 in proaspat-publicatul Top 30 bloguri de cultura facut de Bookblog, in companie selecta. Am inceput bine ziua
[...]
Jen, pai daca are scor ce sa-i facem?
Blogul The Lucifer Principle si-a pus ca motto o exerga din teologul catolic Fenelon.
Oy, vey, ce s-ar face ateii astia daca religia nu le-ar da de fiecare data repere prin care sa se defineasca…
deci titlul nu e bun
Top 30 – Autoritate Technorati – bloguri de cultura romanesti
Filozofie.ro la ce categorie e?
in topul asta ar trebui sa fie hyperliteratura, club literar, metropotam, dar mai ales Adrian Buz, Mihaela Ursa, Zaza, unele dintre blogurile SdC etc
dar cum se pare ca n-au cont pe technorati, n-au nici autoritate
un blog de filosofie: http://calculemus.blogspot.com/
si http://www.rekino.ro/
nu trebuie sa ai cont pe technorati ca sa poti intra in topul asta. dar club literar si metropotam… sunt si nu sunt bloguri. de fapt din cate stiu eu dragos novac chiar a spus ca metropotam nu se vrea a fi blog, ci altceva.
Jen are dreptate. Si eu sunt de aceeasi parere.
white noise: in topul asta NU ar trebui sa fie blogurile despre care spui tu, fiindca au autoritate prea mica. Pe technorati nu trebuie sa iti faci cont, in mod normal orice blog ar trebui sa fie monitorizat.
Unele dintre blogurile precizate de tine au fost luate in calcul insa nu intra in top30. Uite, de exemplu hyperliterura este pe locul 33 (deci nu in top30). In rest, le vom verifica si, daca e cazul, le adaugam si pe ele in top.
Uhmm…si ce intelegi prin “unele dintre blogurile SdC”? Ca eu stiu doar unul iar ala e in top, pe locul 3.
Tony: am notat
Acest top pare a avea relevanţa pe care şi “10 pentru România” o are: eşti votat, deci exişti (şi nu, cum ar fi trebuit: scrii bine, deci eşti vizitat). În acest ton de un entuziasm grăbit s-a înghesuit cineva în Suplimentul de cultură să dezvăluie cum a câştigat Rushdie Bookerul ăl mare: prin spămuirea listei de messenger. Cu toate acestea, m-a distrat să o văd pe tero la câteva poziţii de A.Păunescu. Această inedită alăturare grăieşte de la sine despre onestitatea, gregaritatea şi valoarea opţiunilor.
Fără temenele gratuite, Bookblog merită poziţia, deşi ar putea să o împartă cu altele. Ca volum de muncă şi interes pentru documentare şi blogul d-lui Iliescu Radu ar fi meritat poziţie fruntaşă. Acolo chiar se depune efort, nu ca în alte terorisme, unde outsider-itatea (haha) este făţiş şi făţ… asumată.
Situarea d-lui Morar pe locul II, surprinzătoare, cred, şi pentru dumnealui, este doar rodul “democraţiei” sondajului.
Cred ca white noise se referea la blogurile Suplimentul de Cultura. Dar e simplu: criteriile pe care a fost facut topul acesta, explicate in text, nu sunt aceleasi cu criteriile pe care le folosesc eu, sa zicem, pentru a aprecia un blog, pe care poate nu il link-uiesc nicarieri, dar il admir. Dar criteriul e clar si e un reper bun pentru notorietate, cred eu.
va rog frumos nu mai lasati acelasi comentariu de mai multe ori. uneori sunt oprite in moderare, alteori intra in spam. eu sunt la mare, deci intru online mai rar, dar verific tot si comentariile ajung toate, mai devreme sau mai tarziu, pe site. deci mai usor cu butonul de ’submit’, da?
si, revenind la oile noastre, nu inteleg ce au atatia oameni cu blogul teroristei? e un loc prietenos, in care cititorii intra ca sa citeasca pareri sincere si fara snobisme si aere. asta nu inseamna ca este un blog mai bun sau mai prost decat altul… dar daca oamenii ii pun linkuri, care e problema? doar nu ne-a platit luciat pentru asta.
concluzia e simpla: mai multe persoane apreciaza *activ* blogul ei decat pe al altora (apropo de ce zicea mihaela). si cred ca toti cei care citesc aici sunt oameni inteligenti si pot sa inteleaga faptul ca topul nu spune ‘blogul a e mai bun decat blogul b pentru ca este pe un loc superior’. nu vad sa scrie undeva ‘top 30 CELE MAI BUNE bloguri de cultura’.
Am scris mai sus un mesaj in care propuneam un blog cu muzica clasica. Banuiesc ca am fost ignorat pentru ca muzica clasica nu e cultura.
Daca nu va grabeati, scriati mai bine “top bloguri lectura” caci cultura nu se reduce la text sau citit.
Zic si eu.
Discipulus Simplex, blogul pe care l-ai propus tu are scor 18. Deci nu intra in top 30.
Multumim pentru reactii
Voi raspunde punctual sugestiilor:
@Discipulus: blogul sugerat nu e in primele 30; a fost luat in considerare
@Anonimus: nici eu nu as incadra blogul la categoria cultura
@Tony: filozofie.ro va intra in top. Multumesc pentru sugestie.
@whitenoise: clubliterar si metropotam nu sunt bloguri. Restul blogurilor mentionate de tine au fost analizate; doar Zaza(http://rapireadinserai.blogspot.com/)a avut autoritatea necesara pentru a ajunge in top 30.
Un comentariu general: daca nu vedeti un blog pe lista de mai sus inseamna ca nu s-a incadrat in primele 30 de bloguri, ca nivel de autoritate, potrivit technorati.ro. Sunt mari sansele ca el sa fi fost luat in considerare la realizarea topului. Totusi, e posibil sa ne fi scapat ceva. De aceea asteptam in continuare sugestii iar in cateva zile va aparea si topul actualizat
Ce ar fi să faceţi voi înşivă un clasament, voi, cei care admirabil duceţi în spinare bookblog? Un clasament din care “criterii” ca număr de vizitatori (auzi mata, “autoritate”) să vină abia pe urmă.
Jen, dacă aţi/au dat numere de “ordine” oamenii interpretează lista ca pe un top. Ia nu daţi numere şi spuneţi că selecţia e aleatorie.
Mihaela, mă surprinzi. Numărul este egal, deci, şi pentru tine cu valoarea…
numarul de vizitatori si autoritatea data de technorati n-au nici o legatura.
si oamenii care citesc ce scrie in text vor interpreta topul ca fix ce este: un top al NOTORIETATII. care nu este echivalenta cu calitatea, asa cum scrie andrei foarte clar: “Asadar, in ciuda cuvantului “autoritate”, topul e mai degraba unul care reflecta notorietatea blogurilor. In orice caz, pozitia in acest top nu spune prea multe despre calitatea unui blog decat, cel mult, faptul ca unui numar de X bloggeri li s-a parut ca merita recomandat.”
[...] Top 30 bloguri de cultura romanesti [...]
metropotam apare in unele topuri, si daca rocultura e blog, atunci sunt si celelalte.
whitenoise: “Metropotam este revista online actualizata zi de zi cu articole despre evenimente, locuri si intamplari din Bucuresti, recomandari, filme, lansari, recenzii si multa interactiune.” (descriere de pe metropotam.ro) E mai degraba un ghid urban decat un site cultural.
clubliterar.ro, desi se incadreaza din punct de vedere al continutului, nu e blog. Oricum nu apare pe technorati.
teatrul intra la cultura? http://www.hailateatru.ro. altfel as reformula: top 30 bloguri (de carte) romanesti.
Aaa, iertare atunci. Părerile îmi rămân, dar nu se mai aplică aici.
Zarzarica, bineinteles ca si teatrul intra la cultura. Motivul pentru care blogul propus de tine nu apare in top 30 este urmatorul: http://technorati.com/blogs/hailateatru.ro?reactions
Ca nivel de autoritate are scorul 6.
Dom’le, daca blogu’ lu Maria Barbu e (sic) da’ cultura, ai nevoie de odihna, multa si cateva carti serioase. Vrei o lista de sugestii ?
cu cine vorbeai?
Deleanu Emanuel, de regula vorbeste singur prin toata blogosfera … acum are acest … nick, are numeroase avatre si schimba des ip-ul, bantuie pe bloguri, improscand cu noroi peste tot, asa zisul viteaz numai in spatele monitorului, nu face saracul decat, treaba pentru care e platit…. mi-e mila, e un om trist, pe undeva, pe altundeva… poate o ia drept ” tema de casa ” , tot e in lipsa de ocupatie.
Va rog frumos sa ma scuzati, am considerat insa sa va atentionez cu ce personaj aveti de a face. Cum am zis, singur vorbeste…
Un sfarsit de saptamana bogat in clipe placute, zambete si impliniri.
respecte,
Sibilla
[...] Intr-un top 30 al blogurilor de cultura autohtone, realizat de bookblog (link aici) pe datele publice oferite de technorati, ROcultura ocupa locul 24 (dintr-o analiza de 160 de bloguri culturale). [...]
Imi este greu sa cred ca ati facut un top 30 in care voi sunteti primii.
Este putin funy. Ce rol/scop are acest top ( Autoritate Technorati ) in care totul este relativ?
Ro blog fest ce rol are daca voi faceti acest top? Adica el face top anual iar voi lunar ?
Se stie ca sunteti primii la cultura datorita calitatii, a colectivului si a spiritului de echipa mentinut foarte bine de dl. Andrei. In final, eu nu am inteles mare lucru din acest top decat ca voi va laudati pe voi.
Felicitari
))
roblogfest este pe baza de voturi, autoritatea technorati functioneaza pe baza de linkuri, e simplu.
si pentru mine personal, excluzand asocierea cu bookblog, a fost foarte interesant sa vad unde e situat un blog de-al meu (cartea din geanta) fata de altele din acelasi domeniu.
Top pe baza de linkuri ?
Credeam ca book blog se ocupa de lucruri mai serioase
@Jen – Top pe baza de linkuri ?
Credeam ca book blog se ocupa de lucruri mai serioase
[...] P.S: Le mulţumesc celor de la Bookblog pentru un nemeritat loc 20 la siteurile de cultură. Nu ştiu dacă am un site de cultură. Încerc, dar nu sunt sigură. Cred că Vania şi Gabriela meritau un loc în faţa mea. Dar vă mulţumesc şi voi încerca să fiu mai bună pe viitor. [...]
Tony,
Existau 1000 de topuri technorati facute la nivel general, de blogosfera. Niciunul insa pe cultura. Am vrut sa il facem noi.
Si daca iti place mai mult asa, poti considera ca e modul in care noi ne jucam. Cu alte cuvinte, noi in general ne ocupam intr-adevar de lucruri mult mai serioase iar, ocazional, cand avem chem sa ne tinem de prostii si de activitati d’astea superficiale, facem topuri technorati in premiera in Romania.
Satisfacut?
va rog frumos si insistent sa ma scoateti din acest top pentru ca o serie de nume ce apar in el nu-mi fac in nici un fel bine ficatului!
Va multumesc anticipat (si nu glumesc)!
Deci un blog cu poze de oameni citind in public e blog de cultura? Serios?
G.
nu stiu daca i-as zice *de* cultura, dar *despre* cultura e sigur.
merci Jen… ca-i prins ideea
mmm… nu, nu sunt sigura ca am prins-o. adica am inteles ce a zis geo, dar, daca tu vorbesti de comentariul tau de mai sus, nu inteleg.
@ Geo Atreides,
bineinteles ca se poate face un blog cu poze despre oameni care citesc carti. Cred ca se poate face si un blog despre bloguri despre oameni care citesc carti (idee fara copyright).
Imi amintesc ca am cunoscut un tip care-si facea teza de doctorat ès lettres despre pozitia scriitorului in actul scrierii. Adica la birou, cu picioarele in tavan, cu capul aplecat nitel spre stanga, pe buda etc.
Realitatea e ca, in domeniul “culturii”, azi se poate face orice. Tupeu sa fie…
nu, vorbesc despre faptul ca nici unul din blogurile din acea lista nu sunt “de” cultura… eventual!!! “despre”. adica in marginea culturii si pentru unele intr-o “margine” asa de departata ca nu se mai vede cultura dintre margini deja!
un blog de cultura este unul cu o directie anume incadrabila intr-o directie existenta culturala. asta la noi nu cred ca se prea intampla. nu cred ca exista cineva care sa fie exclusiv neo-platonic, spre pilda, in toate textele sale. asta ne face pe toti scribi ai culturii, facatori (si facaturi in cazul unora) de note de subsol la ceea ce intelege fiecare din acest complex existential uman care este cultura. cam asta am vrut sa spun.
ps. comentariul meu a fost unul resentimentar si individual valoric si poate este vina mea si o sa fie de datoria mea sa-mi schimb descrierea blogului ca sa nu se mai iste astfel de pb si sa nu mai fiu nevoit sa ma vad pe pagina cu… stim noi cine!
hello, sunt aici, nu credeti ca ati putea sa ma intrebati pe mine de ce am pornit blogul ala?
cea mai ciudata parere pe care am auzit-o a fost ca e ‘pentru snobi’ – adica aia care citesc oriunde altundeva decat in dormitorul propriu vor sa vada lumea ‘ce smecheri si destepti e ei’. asta cu cultura e doar un pic mai putin ciudata…
ca sa fie clar: am pornit blogul pentru ca eu si ionuca am descoperit ca amandoua ne uitam la ce citesc alti oameni. dupa care am vazut ca nu suntem singurele. nu se vrea a fi un blog DE cultura, dar da, este DESPRE cultura, pentru ca si literatura e o parte a culturii. si pentru mine personal e interesant ce se citeste pe strada – poti sa remarci ce gen de carti, ce edituri, ce autori sunt mai populari.
nu inteleg care e faza cu tupeul. avem tupeu pentru ca am pornit un blog despre oamenii care citesc?!
si, ca sa nu apara confuzii, eu nici n-am stiut de existenta acestui top pana sa apara aici, deci n-am mituit pe nimeni ca sa imi faca reclama
edit: comentariul meu e pt radu iliescu si geo, nu pt oedip. am raspuns in acelasi timp.
@radu
sper ca -ti dai si tu seama ca aia nu este cultura! sa studiezi amplasarea spatiala a unui scriitor, cititor, etc. cred totusi ca cultura e cam altceva.
adica am dificultati de a aprehenda genul “pb dasein-ului” comun cu “pb statului la masa cand faci ceva”. poate ca a doua tine de medicina… orto-pedie, orto-ceva
@ Jen,
eu n-am zis in mod explicit ca tu ai avut tupeu cand ti-ai facut blogul despre oameni care citesc in public in loc sa-si faca nevoile culturale in privata proprie
E drept insa ca o anume contingenta intre afirmatia mea cu caracter general si problematica abordata de blogul tau s-a dovedit inselatoare.
@ oedip,
chestia cu doctoratul despre pozitia ghebei scriitorului deasupra tastaturii e autentica. De aia nu am facut eu doctorat la litere, ca mai ramasese numai tema cu ritmul bataii din picior a scriitorului calare pe inspiratia naravasa.
jen, io nu ma refeream la tine. ceea ce faci tu este bine primit, bine vazut si, din partea mea, excelent, de mult si pentru multi. io unul vorbeam doar de distinctia ta, nici macar cu referire la blogul tau, adica la celalalt
, ci poate cu referire la al meu… macar al tau are o tema. io n-am nici tema (de casa)
si nici radu nu cred ca a pus tupeul in legatura cu initiativa ta. tupeu, intru prostie, au alti “blogari”, tu n-ai cum sa ajungi p’acolo!!!
@radu
poi am inteles ca-i autentica. teme “aberozante” de licenta, msc, phd s-au vazut cu siguranta… dar ele nu sunt in “patrimoniul” culturii chiar daca sunt facute sub directia litere, filosofie, etc
[...] Si uite peste ce am dat: http://www.bookblog.ro/anunturi/top-30-bloguri-de-cultura-romanesti/ [...]
http://www.citateistete.ro
are autoritate 24, deci nu se incadreaza in top. si, dupa parerea mea, un blog facut pentru adsense numai de cultura nu se poate numi.
adresa bloog : http://www.adrianmunteanu.weblog.ro
http://suntemingeri.blogspot.com are autoritate 37… ce ziceti?
[...] Topul blogurilor de cultura din blogosfera romaneasca Am descoperit topul acesta, din sumarul facut in ZeList pentru luna august 2008. Acesta este topul aparut pe BookBlog. [...]
[...] octombrie 6, 2008 at 8:30 am · Înregistrat sub atitudine, blogging, culture, poezie ·Tagged blogging, cultura, online Acesta este topul aparut pe BookBlog. Pozitie Nume blog Adresa Scor 1 bookblog bookblog.ro 299 2 Ioan T. Morar morar.catavencu.ro 188 3 Schimb de Carti schimbdecarti.ro 124 4 Viata ca un blog alexandrog.wordpress.com 95 5 Terorism de cititoare terorista.ro/www 92 6 Rezistenta urbana rezistenta.blogspot.com 90 7 Eclectic Cow vacascom.blogspot.com 80 8 Blogul lui Emil Brumaru hobbitul.ro 77 9 Adrian Paunescu paunescuadrian.blogspot.com 74 10 Lucruri facute sa te enerveze cp-b.ro 73 11 Octavian Paler octavianpaler.ro 73 12 Cartea din geanta carteadingeanta.com 63 13 Poemix poemix.blogspot.com 58 14 Imnul trifoiului placebo87.blogspot.com 57 15 Rapirea din serai rapireadinserai.blogspot.com 56 16 Urbancolia x.ablog.ro 55 17 A scrie ascrie.org 54 18 Czech-it czech-it.ro 53 19 Maria Barbu mariabarbu.wordpress.com 53 20 Oana Stoica Mujea oanastoicamujea1.wordpress.com 50 21 Gabriela Savitsky gavrosh.wordpress.com 48 22 Sfinx667 sfinx667.wordpress.com 48 23 Ioan Usca ioanusca.wordpress.com 47 24 Ro Cultura rocultura.ro 45 25 Oedip – bricolaj in incurabil oedip.blogspot.com 43 26 Sebastian Corn sebastian-corn.weblog.ro 39 27 Oblio-minded oblia.wordpress.com 38 28 Cartuseria de carti cartuse.weblog.ro 38 29 poesis poesis.weblog.ro 37 30 Umblu liber umbluliber.com 36 *datele sunt valabile la data de 07 august 2008. [...]
[...] Top de bloguri de cultura din Romania Acesta este topul aparut pe BookBlog. Pozitie Nume blog Adresa Scor 1 bookblog bookblog.ro 299 2 Ioan T. Morar morar.catavencu.ro 188 3 Schimb de Carti schimbdecarti.ro 124 4 Viata ca un blog alexandrog.wordpress.com 95 5 Terorism de cititoare terorista.ro/www 92 6 Rezistenta urbana rezistenta.blogspot.com 90 7 Eclectic Cow vacascom.blogspot.com 80 8 Blogul lui Emil Brumaru hobbitul.ro 77 9 Adrian Paunescu paunescuadrian.blogspot.com 74 10 Lucruri facute sa te enerveze cp-b.ro 73 11 Octavian Paler octavianpaler.ro 73 12 Cartea din geanta carteadingeanta.com 63 13 Poemix poemix.blogspot.com 58 14 Imnul trifoiului placebo87.blogspot.com 57 15 Rapirea din serai rapireadinserai.blogspot.com 56 16 Urbancolia x.ablog.ro 55 17 A scrie ascrie.org 54 18 Czech-it czech-it.ro 53 19 Maria Barbu mariabarbu.wordpress.com 53 20 Oana Stoica Mujea oanastoicamujea1.wordpress.com 50 21 Gabriela Savitsky gavrosh.wordpress.com 48 22 Sfinx667 sfinx667.wordpress.com 48 23 Ioan Usca ioanusca.wordpress.com 47 24 Ro Cultura rocultura.ro 45 25 Oedip – bricolaj in incurabil oedip.blogspot.com 43 26 Sebastian Corn sebastian-corn.weblog.ro 39 27 Oblio-minded oblia.wordpress.com 38 28 Cartuseria de carti cartuse.weblog.ro 38 29 poesis poesis.weblog.ro 37 30 Umblu liber umbluliber.com 36 *datele sunt valabile la data de 07 august 2008. [...]
Imagineaza-ti lumea. Eu ti-o prezint
ww.imagineaza-ti.blogspot.com
Clasamentul asta n-are haz fara Veronica A. Cara.
http://veronicaacara.blogspot.com/
[...] Poate ca am sa fight the cold cu asta , sau cu chestii de pe aici. Sau de pe aici. Nu trebuie sa las partea asta sa moara. This inner child, atat de entuziasmat de lucrurile astea. Dar de acum, va trebui sa gasesc al sistem de alimentare. The old one, the lack of happines, almosed destryoed me also. Once you get older, it’s more and more difficult to remember Neverland. [...]
ar trebui sa fie hyperliteratura, club literar, metropotam, dar mai ales Adrian Buz, Mihaela Ursa, Zaza, unele dintre blogurile SdC